Notification of Appointments
6 December 2018 by Cara Butowski

Notification of Appointments

The Revd Mandy Harris
Assistant Curate, Sheldon St Giles
To be: Assistant Curate, Benefice of Sheldon and Tile Cross, St Giles and St Peter (4 December 2018)

The Revd Susan Larkin MBE
Assistant Priest, Garretts Green St Thomas
To be: Assistant Priest, Benefice of Garretts Green and Lea Hall, St Thomas and St Richard (4 December 2018)

The Revd Paul Bracher
Vicar, Lea Hall St Richard
To be: Vicar, Benefice of Garretts Green and Lea Hall, St Thomas and St Richard (4 December 2018)

The Revd Alex Lavin
Priest-in-Charge, Sheldon St Giles
To be: Rector, Sheldon and Tile Cross, St Giles and St Peter (4 December 2018)

The Revd Canon Freda Evans
Vicar, Erdington St Barnabas
To retire from this position (31 January 2018; Freda’s last Sunday in office will be 27 January 2018)
Freda will be made Canon Emeritus of Birmingham Cathedral

The Revd Andrew Ball
Hospital Chaplain, UHB NHS Foundation Trust
To retire from this position (1 December 2018; Andrew’s last day in office will be 30 November 2018)

The Ven Hayward Osborne
Archdeacon of Birmingham
New post: Archdeacon Emeritus and Permission to Officiate, Diocese of Birmingham (1 November 2018)

The Revd Lawrence Osisiogu
To hold: Permission to Officiate, Diocese of Birmingham (14 September 2018)

Lady Ruth Elphinston
Lay Chaplain, The Blue Coat School
To resign from this position (14 December 2018)

The Revd Professor David Parker
Assistant Curate, Selly Oak St Mary
To be: Assistant Priest, Selly Oak St Mary (13 January 2019)

The Revd Andrew Wells
Assistant Curate, Christ Church The Quinton
To be: Assistant Priest, Christ Church The Quinton (5 December 2018)

The Revd Eddie Wynn
Chaplain, Royal Air Force (Until 2015, Eddie also held PTO in the Diocese of Birmingham)
To hold: Permission to Officiate in the Diocese of Birmingham (26 October 2018)
Eddie continues as a Chaplain with the Royal Air Force

RIP

It is with regret we inform you of the death of

The Revd Dr Reg Bott MBE
Retired
On 13 November 2018
(Reg was licensed to Harborne St Faith and St Laurence 1986–1997 as a self-supporting minister and held Permission to Officiate in the Diocese of Birmingham 1997–2015.)