Notification of Appointments
4 April 2019 by Cara Butowski

Notification of Appointments

The Revd Rhiannon King
Director of Mission, Diocese of Birmingham
To be: Archdeacon of Ipswich, Diocese of St Edmundsbury and Ipswich (1 April 2019)

The Revd Colin Coppen
Retired
To be: PTO, Diocese of Birmingham (1 April 2019)

The Revd Peter Sainsbury
Vicar, Summerfield Christ Church, Diocese of Birmingham
Resignation with effect from: 8 March 2019 (last day in office)
To hold PTO in Birmingham (14 May 2019)

The Revd Michelle Parton
Assistant Curate, St Mary’s Wythall, Diocese of Birmingham
To be: Associate Minister, Culm Valley Mission Community, Diocese of Exeter (11 September 2019) (Michelle’s last day in office at Wythall is Sunday 30 June 2019)

The Revd Roger Chamberlain
Vicar, St Nicholas Baddesley Ensor with All Saints Grendon, Diocese of Birmingham
Retirement with effect from (1 August 2019 (Last day in office: 31 July 2019)
PTO in Birmingham (1 August 2019)

The Revd Vivien Lindsay Baldwin
Lead Chaplain, Northants Police, Diocese of Peterborough
Lead Chaplain, CMPG (Central Motorway Policing Group), Diocese of Birmingham
To be: PTO, Diocese of Birmingham (Viv is leaving Northants Police where she has been operating under the Bishop of Peterborough’s licence whilst volunteering for CMPG. The CMPG role will be authorised by PTO in Birmingham going forward.) (1 April 2019)

The Revd Canon Jenny Tomlinson
Mission and Ministry Adviser, Colchester Episcopal Area, Diocese of Chelmsford
To be: Archdeacon of Birmingham, Diocese of Birmingham (12 May 2019)

The Ven Paul Stanley Taylor
Archdeacon Emeritus of Sherborne, Diocese of Salisbury
To be also: PTO, Diocese of Birmingham (1 March 2019)