Notification of Appointments
3 July 2019 by Cara Butowski

Notification of Appointments

The Revd Nicola Shephard
Aston University Chaplain, Diocese of Birmingham
To be: Teaching Fellow Aston University; to hold the Bishop’s Permission to Officiate (Teaching post from 25 April 2019; PTO from 1 July 2019)

The Revd Joe Roberts
Assistant Curate, St Leonard’s, Marston Green, Diocese of Birmingham
To be: Team Vicar in the Berkhamstead Team Ministry, with special responsibility for Holy Trinity Potten End and Director of Schools ministry (Associate Priest) for St Peter, Berkhamstead, Diocese of St Albans(2 September 2019) (Joe’s last Sunday is 21 July, and he leaves office on 12 August)

The Revd Dele Sotonwa
Vicar, Rednal St Stephen the Martyr, Diocese of Birmingham
To be also: Honorary Canon of Ibadan Anglican Diocese (Church of Nigeria) (28 April 2019)

The Revd Canon Nigel Hand
Canon Missioner, Birmingham Cathedral
To retire from this position. Nigel will be made Canon Emeritus of Birmingham Cathedral (31 July 2019) (last day in office); Nigel’s last Sunday will be 7 July
To hold Permission to Officiate (1 August 2019)

The Revd Prebendary David Newsome
PTO, Dioceses of Lichfield and Hereford
To be also: Permission to Officiate, Diocese of Birmingham (21 June 2019)

The Revd Jane Newsome
PTO, Dioceses of Lichfield and Hereford
To be also: Permission to Officiate, Diocese of Birmingham (21 June 2019)

The Revd Dr Fiona Gregson
Interim Associate Priest, Harborne [Heath], St John, Diocese of Birmingham
To be: Associate Priest, Harborne [Heath], St John, Diocese of Birmingham (30 June 2019)

The Revd Canon Guy Donegan-Cross
Vicar, St Mark’s, Harrogate, Diocese of Leeds
To be: Director of Learning for Discipleship and Mission, Diocese of Birmingham
To also hold the Bishop’s Permission to Officiate in Birmingham (1 August 2019)

The Revd Christopher Ardagh-Walter
Permission to Officiate
To relinquish this Permission (3 June 2019)